Tõrva puhtas looduses toodetakse terviseeliksiiri
Tõrvas asuvas tootmiskompleksis valmistatakse eliksiiri, mille peamine koostisosa on siinsamas metsades kasvanud must pässik ehk chaga. Eliksiir jõuab rohkem kui 20 riiki üle maailma ning tutvustab Eesti lugu puhta looduse, sajandivanuse retsepti ja tänapäeva teaduse koostööst.
Chaga OÜ asutaja Siim Kabrits on samuti põline tõrvakas ning oma kodukoha üle uhke. “Chaga tootmine asub Mulgimaa ilusas väikelinnas Tõrvas. Kui algusaastatel tundus väliskülalise viimine Tallinnast Mulgimaale ajakulukas ja tüütu, on sellest tänaseks saanud minu jaoks unikaalne ettevõtmine,” räägib Kabrits. “Minu soov on muuta Mulgimaa Eesti roheinnovatsiooni keskuseks. Oleme muutmas senist suhtumist metsadesse ja lageraie aladesse, tutvustades võimalust, kuidas seened on järgmine Eesti suur lugu.”
Tõrva puhas looduskeskkond on chaga ehk musta pässiku kasvatamiseks väga sobiv. 2019. aasta koliski ettevõte oma tootmise Tõrva linna ning korraldab tootmishoones külalistele ka ekskursioone.
Kas teadsid, et Chaga üks saadikutest on ka Eesti parim odaviskaja Magnus Kirt, kes on samuti pärit Tõrvast?
Septembris astus Chaga OÜ sammu veelgi edasi ning avas Tallinnas Eesti esimese seente uurimisele pühendatud teadus- ja kompetentsikeskuse Shroomwell Biotech. Tegemist on märgilise sammuga Eesti positsioneerimisel maailmas seente potentsiaali avastamisel. Uue teadus- ja kompetentsikeskuse avamine on järgmine etapp Chaga OÜ strateegilisest plaanist suurendada teaduspõhist lähenemist seente maailma.
Kuidas ise chagat kasvatada?
Eesti on ainulaadne paik maailmas, mille sarnaseid kasvutingimusi ega puhast looduskeskkonda mujalt ei leia. See loob ideaalsed eeldused kõrge kvaliteediga meditsiiniseene kasvatamiseks ja korjamiseks. Soome on aastakümneid taolise metsa väärindamisega tegelenud ja metsale ei sünni sellest mingitki kahju.
„Chaga kasvatust võib täna võrreldes klassikalise metsamajandusega pidada kõige edukamalt konkureerivaks alternatiiviks metsamajandamisel,“ usub metsaomanik ja -ekspert Erko Soolmann.
Chaga OÜ võtab endale chaga tüüblite müügiga kohustuse kasvanud chaga ka tagasi osta. Säärane teguviis maandab kasvatajate riski, kes mõtlevad, mida saagiga peale hakata. Chaga kasvatuse rajamiseks sobivad eelkõige salu-, rohusoo- ja kõdusoometsade tüübirühmade metsad. Tänaseks on sellist innovaatilist tulu teenimise võimalust kasutanud rohkem kui 600 erametsaomanikku. Selleks tuleb vähemalt 10 aasta vanustele ja miinimum läbimõõduga 10 cm kasepuudele „istutada“ chaga tüüblid, mis kannavad enda peal chaga niidistikku.
Ida-Euroopa rahvameditsiinis kasutatakse musta pässikut 16. sajandist. Teadusuuringutes on chaga näidanud tugevat bakterite, seente ja põletike vastast toimet. Rahvakeeles kutsutakse teda ekslikult ka kasekäsnaks, mis on hoopis teine seen.