Tere tulemast Tõrva - Mulgimaa kuurortisse!

1937. aastal anti Tõrvale Vabariigi Valitsuse otsusega ametlik kuurortlinna staatus, mis on üks vähestest Eestis. Tule külla üksi või koos pere, sõprade ja kolleegidega.

Tõrvas on aastaringselt erinevaid võimalusi puhkuseks ja vaba aja veetmiseks. Suvel on meil kuurortlinnale kohaselt palju päikest ja plusskraade, pärast rannaliival peesitamist on mõnus matkata varjulisel metsarajal ja jahutada ennast järvevees. Talvel on meil Lõuna-Eesti piirkonnale kohaselt palju lund ja miinuskraade, mis avab mitmeid võimalusi talispordi harrastamiseks ja talverõõmude nautimiseks. 

Lõuna-Eestis, ajaloolisel Mulgimaal asub Tõrva vald ja piirkonna suurim keskus Tõrva linn. Meil on hea logistiline ühendus teiste Eesti linnade ja väiksemate asulatega – ootame sind külla!

Tõrva linn on üks Eesti ilusamaid väikelinnu: modernne ja värskelt renoveeritud keskväljak, palju rohelisi parke, haljasalasid ja veekogusid, uhkeid ja ka koduseid toitlustus- ning majutusasutusi, rohkelt meelelahutust.

Mulgi keelest ja kultuurist peetakse Tõrva kandis väga lugu. Külaskäigul kohtad kindlasti palju mulgimeelseid pärandihoidjaid, kes väärtustavad mulgiks olemist ja tutvustavad esiisadelt päritud teadmisi ja kombeid lahkelt ka külalistele. 

Tõrva valla piiridesse jääb ka eriline Mulgi Elamuskeskus, mida külastades saad täpsemat aimu, kes need mulgid on ning mis mulgi kultuuri niivõrd ainulaadseks teeb.  

Foto: Egon Bogdanov Foto: Egon Bogdanov

Tutvu kõigi Tõrva võimalustega

visittorva.ee

Lummav loodus

Tõrvas looduskauneid kohti jagub – kutsume sind avastama! Looklevad jõed ja klaarselged järved, rabad ja laukad. Tule ja leia üles kõik suursugused ja salapärased ürgorud ning koopad

Tule jaluta, jookse, suusata või sõida rattaga – valik on sinu. Omapärased matkarajad kulgevad läbi metsade ja juhatavad eriliste vaatamisväärsusteni. Ligikaudu pool valla territooriumist on kaetud metsaga. 

Vanamõisa järv ja rand on populaarne suvituskoht nii kohalike kui kaugemalt tulnud külaliste seas. Selle järve juurde on ehitatud Eesti kõige kõrgem hüppetorn, mille kõrguseks on umber 11 meetrit.

Tõrva linnas asub ka teine ametlik suplusrand – Riiska järv. Suvistel teisipäevadel toimuvad seal rannavolle võistlused.

Nii Vanamõisa kui Riiska järve randades töötab suviti rannavalve.

Foto: Sven Zacek Foto: Sven Zacek
Foto: Egon Bogdanov Foto: Egon Bogdanov

Maailmatasemel kultuuriväärtused

Tõrva vallas on palju kaitsealuseid parke. Nendest ühes asub kultuuri- ja ajaloo huvilistele on tuntuim Barclay de Tolly mausoleumi. Selle keldris puhkab üks sõjaajaloo kuulsaim väejuht, kes alustas muuseas Napoleoni – Barclay de Tolly. 

Palju põnevust ja avastamisrõõmu pakuvad Helme koopad ja kalmistu ning linnuse ja kloostri varemed. Kindlasti tasub külastada veel Keisripalu metsa, Orjakivi, Tikste ürgoru, Tikste ja Pokardi paisjärve ning Tikste oja, mille kaldal saab näha liivakivipaljandit ja silmaallikat. Huvitavad asukohad on veel dendroparki, Tantsumägi ja Linnamägi, Riiska ja Vanamõisa järved ja Õhne jõgi. Suuremad vaatamisväärsused on veel Tõrva kirik-kammersaal, Tõrva kõrtsihoone ja Tõrva Veskijärve ümbrus.

Kuurortlinn suvel ja talvel

1937. aastal anti Tõrvale Vabariigi Valitsuse otsusega ametlikult kuurortlinna staatus. 

Kohalikest majutusasutustest on suurim ajalooline Taagepera loss, kus täna tegutseb hotell ja lossispaa Wagenküll koos à la carte restorani, mitmete sportimis- ja vaba aja veetmise võimalustega. 

Tõrvast vähem kui 10-minutilise autosõidu kaugusel asub otse Emajõe kaldal Greete motell – Eesti unikaalsem palkmaja, mille ükski ruum pole nelinurkne.

Sauna- ja basseinide kompleksis Tõrva Veemõnulas ootab külalisi kolme rajaga 25-meetrine bassein, neli erinevat sauna, suur laste- ja mõnubassein, kaks mullivanni, lõõgastusala ning päikeseterrass. 

Tõrvast vaid kahe kilomeetri kaugusel Tikste ürgoru ääres avas hiljuti uksed 14 magamistoaga ekslusiivne ja luksuslik villa – The Manor Sports & SPA.

Tõrva Veemõnula Tõrva Veemõnula
Tõrva Veemõnula Tõrva Veemõnula
The MANOR Sports & Spa The MANOR Sports & Spa
Greete motell Greete motell

Sündmused, meelelahutus ja vaba aeg

Tõrvas juba igav ei hakka. Erinevaid kultuuri-, spordi- ja vabaajasündmusi on nii suurtele kui väikestele. Meie rahva- ja kultuurimajad korraldavad ja võõrustavad pidusid, kontserte, tantsu- ja jaaniõhtuid ning vabaõhuetendusi, kuhu on oodatud kõik nii meie kui ka mujalt kandi inimesed.

Juuli lõpus toimub iga-aastane ja mitu päeva kestev legendaarne suursündmus Tõrva Tule-Päevad, mis kulmineerub Tõrva Tulede Ööga – võimsad valgus- ja heliinstallatsioonid, elus tuli ja palju põnevaid esinejaid. Lisaks korraldatakse laatu, näitusi ja rahvaspordiüritusi.  

Viimased kolm varasuve on Tõrva keskväljakule kerkinud uhke liivaskulptuuride park. Üheks kuulsaimaks teoseks sai viiemeetrine liivaskulptuur, millel on kujutatud Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõid osana kuulsast New Yorki Vabadussambast. Hiiglaslikku liivaskulptuuri aitasid ehitada ka Tõrvas elavad Ukraina sõjapõgenikud ning mõte sai teoks tänu kohalike ettevõtjate toele. Kuju osutus nii populaarseks, et avati terve Vabaduse Park, millest leidis ka teisi liivaskulptuure, abstraktseid skulptuure ning suuremõõtmelise fotonäituse Ukraina dokumentaalfotograafi Maks Levini jäädvustustest ning Eesti taasiseseisvumise olulisemad sündmused. 

Volodõmõr Zelenskõid kujutav liivaskulptuur oli ilmselt kõige kaugem püsinud liivast kunstiteos. Ilmastikuolude tõttu võeti skulptuur maha 2023. aasta sügisel.

Foto: Egon Bogdanov Foto: Egon Bogdanov
Foto: Taavi Bergmann Foto: Taavi Bergmann