Edumeelne põllumajandusettevõtte Hummuli Agro on eeskujuks

Tõrva vallas paiknevas Hummuli alevikus tegutseb Agrone grupi edumeelne ettevõte Hummuli Agro, kes on suunanäitajaks keskkonna säästmisel ja hoidmisel.

2019. aastal tehti  strateegiline otsus algatada Agrone ettevõtetes roheline tegevusprogramm, mille eesmärgiks on muuta tootmistegevus võimalikult ringmajanduse printsiipe kasutavaks, et vähendada järgneval 15 aastal oluliselt tootmisega seonduvat negatiivset jalajälge loodusele ja elukeskkonnale. Agrone ja Hummuli Agro pikaajaline põhieesmärk on anda panus kliima edasise soojenemise ärahoidmisele ja jõuda 2035. aastaks süsinikuneutraalsete piimatoodete ning põllumajandussaaduste tootmiseni. Seda kõike nii, et mitte vähendada tootmismahte ja tagada taskukohaste hindadega põllumajandustoodete jõudmise tarbijateni.

Piimatootmisega tegelev Hummuli Agros on üle 1000 lüpsilehma ning iga päev saadetakse Valio Eestisse ligikaudu 40 tonni piima. Ettevõte haldab 2000 hektarit põllumaad, millelt piimaandjad ninaesise – silo ja heina – saavad. Lisaks kasvatab ettevõte ka kvaliteetset toiduvilja.

Hummuli Agro

„Ma arvan, et meie edulugu põhinebki töötajatel. Hoiame au sees pikaajalisi töösuhteid. Kui inimene tahab ja jaksab töötada pensionieas, siis meie kedagi vanuse pärast koju ei saada,” räägib Hummuli Agro juht Are Selge. Tõepoolest, Hummuli Agro töötajaid on ka mitmekümne kilomeetri kauguselt Hummuli alevikust. Kes soovib aga kohapeal elada, siis ettevõttel on varuks ka elamuspindasid.

Hummuli Agro paistab silma ka kui kogukonnast hooliv ettevõte. Tänavu toetati Tõrva keskväljakule Ukraina toetuseks püstitatud Vabaduse Parki, mis koosneb liivaskulptuuridest ja fotonäitusest. Eelmisel aastal tehti märgiline kingitus Hummulis asuvale lasteaiale Sipsiku Tareke – nimelt organiseeris ettevõte ainulaadse lahendusega maaeluteemalise väliklassi, mis ristiti lasteaia rühma nime järgi hellitavalt Sipsiku Tarekeseks.

Sipsiku Tareke koosneb kolmest eraldi ruumist – laut, kuhu saab sisse tuua päris taluloomad; väliklass, kus viia läbi vahvaid õuesõppetunde ja maaelu õppeprogramme ning kasvuhoone, selleks et mudilased saaksid ise näpud mulda panna ja hoolitseda päris enda taimede eest.

Tõrva vallavanem Maido Ruusmann sõnas, et tegemist on olulise objektiga kogu valla lastele ning lõpptulemus sai tõeliselt äge. „Kui aastakümneid tagasi oli Hummulis näidissohvoos, siis taasiseseisvumise järgselt tegutseb Hummulis Eesti üks edukamaid piimandusettevõtteid Hummuli Agro, siis planeeritav laste maaeluklass sobib siia kui valatult, tuues selle kandi pikaaegsetele piimakarja kasvatuse traditsioonidele uut ja omanäolist lähenemist. Praegusel ajal näitab suuresti ettevõtte väärtust keskkonnasõbralikkus – selles on Agrone kindlasti esirinnas,” lisas Ruusmann. Sipsiku Tarekeses korraldatakse maaeluteemalisi õppepäevi, millest on saanud osa lapsed üle kogu Tõrva valla ja kaugemaltki.

Sipsiku tareke